PAPÍR – KARTON – LEPENKA
Papír
Papír známe všichni – je to tenký hladký materiál vyráběný zhutněním vlákna. Použitá vlákna jsou obvykle přírodní a založená na celulóze. Nejobvyklejším materiálem je buničina, vyrobená ze dřeva či ze sekundárních vláken (sběrový papír), ale mohou být použity i jiné rostlinné vláknité materiály, jako bavlna a konopí, ale i jiné alternativní suroviny.
Hromadě několika stovek archů papíru se říká rys papíru (480 archů). Papírové archy se mohou chovat jako velmi ostré žiletky a způsobit papírové říznutí.
Karton
Karton je tuhý papír vyšší plošné hmotnosti (gramáže), zpravidla nad 150 g/m². Je silnější než běžný papír, ale tenčí než lepenka, která má plošnou hmotnost zpravidla nad 250 g/m². Slovo karton pochází z italštiny (papír – carta, tvrdý papír – cartone) a do češtiny se dostalo přes francouzštinu (papír – papier, tvrdý papír, lepenka – carton). Karton můžeme dělit na
- hlubotiskový – málo klížený, pružný, vláčný – užívaný pro tisk z hloubky,
- křídový – bezdřevý, bělený, středně jemný, hlazený karton od 200 g/m², po obou stranách s nátěrem z bílých pigmentů – užívá se pro tisk jemných autotypií,
- matricový – savý buničitý materiál nasycený termosetovou fenolovou pryskyřicí.
V běžné řeči i v obchodním styku je jako karton často označována hladká lepenka určená pro výrobu obalů. V tomto významu je slovo karton (kartonáž) užíváno i pro označení krabice z hladké lepenky. Zvláštním druhem kartonu je nápojový karton vyrobený z kompozitních materiálů.
Hladká lepenka
Jde o jednovrstvou hladkou (rovnou) lepenku o vysoké gramáži. Hladké lepenky se dělí na skládačkové, knihařské a strojní. Vypadají podobně, rozdíl je dán gramáží a způsobem výroby.
Strojní lepenky – jedná se o hladké lepenky nejhorší kvality. Vyrábějí se v gramáži od 500 g/m² a dělají se z papírového odpadu tlakem pod párou, vlákna celulózy jsou skládána všemi směry. Příkladem využití strojní lepenky jsou krabice na boty (víkové krabice) nebo proložky mezi výrobky.
Skládačkové lepenky jsou luxusní lepenky určené především pro potisk. Vyrábějí se naopak v gramáži do 500 g/m², a to zhruba od 200 g/m². Skládačkové lepenky mají vlákna celulózy složená do jednoho směru. Lze si je představit jako slepené jednotlivé listy papíru. Jednotlivé skládačkové lepenky se liší svou gramáží, složením a barvou lepenky. Podle toho se označují např. GC1, GD2, GZ, … Třeba GD2 označuje, že je lícová strana bílá hladká a rubová strana skládaná a šedá. Skládačková lepenka se používá pro přímý potisk a následnou výrobu krabiček, obvykle pro produkty jako léky, rýže, prášky na praní atd.
Knihařské lepenky mají stejnou strukturu jako lepenky skládačkové (vlákna celulózy složená do jednoho směru), ale vypadají jako strojní. Vyrábějí se od 700 g/m² a většinou se označují podle síly, tj. 1 mm, 1,5 mm, 2–4 mm. Příkladem využití knihařské lepenky je výroba luxusních krabic, knihařských vazeb (hřbetů knih), šanonů, vzorníků atd. U knihařských lepenek může být použit termín „voluminózní“, to znamená lehčený – mezi vlákny celulózy je vzduch, jinak by to byla lepenka velmi těžká. Dvoumilimetrová knihařská lepenka voluminózní váží „jen“ 1 230 g/m² oproti plné, vážící 2,5 kg/m².
Vlnitá lepenka
Jedna vrstva lepenky je vždy zvlněná. Podle počtu vrstev jsou lepenky dvouvrstvé, třívrstvé, pětivrstvé a sedmivrstvé. Vždy se střídá rovná vrstva s vlnitou. Vlnitá lepenka se dělí podle velikosti vlny – E (mikrovlna – nejmenší), B, C. U více než třívrstvých lepenek se kombinují velikosti vln – EE, EB, BC, BBC. EB znamená složení z rovné vrstvy + vlny o velikosti E + rovné vrstvy + vlny o velikosti B + rovné vrstvy. Dvouvrstvá vlna je otevřená. To znamená, že je složena z rovné a jedné zvlněné vrstvy (používá se pro proložky mezi výrobky nebo se na ni lepí plakáty).
Všechny typy vlnitých lepenek se dále dělí podle barvy a složení materiálu na šedák (sběrový papír), barvený šedák (např. bílý), modrý papír, bílý, mramor (bílý s jemnou texturou), přírodní (to je klasická krabicová hnědá), makulaturu (nejhorší šunt z nekvalitní celulózy), testliner, testliner 1 (označení kvality vlákna), testliner 2, hlazený testliner (je jakoby lesklý, používá se většinou jako podklad pro super potisk), kraftliner (nejkvalitnější papír pro vlnité lepenky).
Vlnité lepenky se pak ještě dále dělí podle hmotnosti (gramáže) jednotlivých vrstev vlnité lepenky. Například 130TL-105WS-125TL2W označuje třívrstvou lepenku, kde první rovná vrstva je z testlineru o hmotnosti 130 g/m², potom je vlna o gramáži 105 g/m² a potom bílý (W = white) testliner 2 o hmotnosti 125 g/m².
Vlnitá lepenka se používá pro výrobu téměř všeho – klopových a přepravních krabic, reklamních poutačů, stojanů atd.
Napište nám:
print@log.cz
Volejte nám:
+420 270 004 398
POMÁHÁME NAŠIM ZÁKAZNÍKŮM NAPLŇOVAT JEJICH CÍLE
PRACUJEME PRO NEJVĚTŠÍ ZÁKAZNÍKY NA TRHU. PŘIDEJTE SE K NIM I VY Na počátku každé realizace…
CHCETE VÍC OD SVÉ TISKÁRNY? UMÍME TAKÉ EXKLUZIVNÍ ŠPERKY
Že dokážeme navrhnout a realizovat cokoliv ze světa tisku, to už určitě víte. Umíme toho ale…
BENU V NOVÉM HÁVU
Cílem projektu brandingu bylo vhodným způsobem navázat na nově budovaný komunikační koncept…
SPOLEČNOST LOGIK
Patříme mezi největší tiskárenské komplexy na území České republiky. Máme rozsáhlé možnosti v…
CHCETE BÝT SPOKOJENÝM ZÁKAZNÍKEM?
Jaké jsou důvody, proč spolupráci se společností LOGIK volí už více než 15 procent firem ze…
OTEVŘENÍ PARKOVÉHO MUZEA
Klient: Skanska Reality, a. s. V polovině června se společnost LOGIK podílela na organizaci…
DONUTY NA SNĚHU
Klient: La Lorraine, a. s. Pro segment donutů jsme v letošní zimě připravili a kompletně…
LOGISTIKA není jen dodání zboží
Logistika je důležitým spojovacím článkem mezi výrobou a zákazníkem, představuje veškeré skladové…
LOGIK, S.R.O.
Společnost LOGIK patří mezi největší tiskárenské komplexy na území České republiky s rozsáhlými možnostmi v oblasti publikací a vizuální komunikace. Mezi prvními tiskárnami v České republice jsme prokázali shodu zavedeného integrovaného systému s nově vydanými normami ČSN EN ISO 9001:2016 a ČSN EN ISO 14001:2016. Platnost těchto osvědčení se týká nejen obecných polygrafických procesů, ale i nákupu a prodeje, vývoje a konstrukce obalů a stojanů, kompletních grafických služeb, přípravy dat a kalibrace CTP. Zodpovědný přístup k životnímu prostředí dokládají certifikáty FSC a PEFC.