LAMINACE A LAKOVÁNÍ

postpress, technologie

LAMINACE A LAKOVÁNÍ

Polygrafie je výrobní obor, který zpracovává a tiskem rozmnožuje textové a obrazové předlohy. Zahrnuje tyto základní výrobní fáze: předtiskovou přípravu (prepress), tisk (press) a dokončovací zpracování (postpress).

Postpress obsahuje základní knihařské procesy a různá zušlechtění. Patří sem také řezání. U tiskovin s obálkou se podle druhu vazby provádí ořezání, lepení, lomení (falcování) nebo bigování, které má vliv například na správné rozložení katalogu, jídelníčku apod., a dále šití pomocí drátu nebo nití. Do postpressových technologií patří také výsek, perforace, vrtání, lepení do bloku, sleporažba a ražba fólií.

U všech způsobů lakování a laminování lze dosáhnout lesklého nebo matného efektu. U tiskovin, které mají komunikovat serióznost, stabilitu, partnerství atd., se obvykle používá mat. U tiskovin na podporu prodeje s výraznými sytými barvami se více využívá lesk.Matně zalaminovaný katalog s parciálním lesklým lakem a zlatoražbou
Laminace

Potřebujete u svých tiskovin zvýšit mechanickou odolnost, dodat jim ochranu proti vlhkosti a zároveň zachovat reprezentativní vzhled? Jednoduchým a cenově dostupným řešením je laminování, tedy pokrytí povrchu polypropylenovou nebo polyesterovou fólií. Na jednu nebo obě strany tiskoviny se za pomoci tlaku a většinou i vysoké teploty nanese vrstva tenké nebo silnější laminovací fólie. Ta má z jedné strany lepivou vrstvu, která se vysokým tlakem a teplotou zhruba do 140 °C aktivuje.

Laminace je možná i za studena. Na to existují speciální typy laminovacích fólií. Laminovací fólii na papír aplikuje stroj – laminátor. Pracuje buď s archy, nebo rolemi fólií.Slangově se laminaci občas říká „lamino“. Laminace může být lesklá, matná nebo sametová. Pro laminované tiskoviny jsou vhodnější hlazené papíry.

UV lakování – tato technologie umožňuje rychlé nanesení větší vrstvy laku, který je dobře odolný a omyvatelný. Parciální UV lak lze nanést jen na vybrané části tisku nebo samostatně, nejlépe vynikne na tmavých plochách.

Lakování

Tiskové (strojové) lakování – jedná se o základní typ lakování realizovaný přímo na ofsetovém stroji. Používá se zejména pro primární ochranu rychloobrátkových tiskovin.

Disperzní lakování – nanáší se speciální lakovací jednotkou, která je obvykle online napojena na tiskový stroj. Umožňuje nanést pouze relativně malou vrstvu laku, což snižuje výsledný vizuální efekt lakování. Využívá se zejména pro základní lakování letáků, krabiček cigaret apod.

Parciální lakování – nanesení laku na vybrané části tiskovin pro zvýraznění detailu – písma, loga a dalších prvků.

Scodix – strukturální lakování je alternativou k sítotiskovému zušlechťování s benefitem rozšířených možností. Toto povrchové zušlechtění je magnetem na zákazníky, umožňuje simulovat struktury a povrchy. Scodix se stal v oblasti exkluzivního dokončování tiskovin pojmem a synonymem pro kreativitu a kvalitu.

Lesklý parciální lak na matném laminu
Ukázka scodixu na světlém povrchu

Napište nám:

print@log.cz

Volejte nám:

+420 270 004 398


OŘEZ NA FORMÁT

postpress, technologie

OŘEZ NA FORMÁT

Nedílnou součástí každého polygrafického provozu by měla být i vlastní knihárna. Společnost LOGIK…

více ›

LEPENÍ DO BLOKU

postpress, technologie

LEPENÍ DO BLOKU

Technologie lepení do bloku (resp. bloková vazba) se používá u tiskových produktů, u nichž je…

více ›

KAŠÍROVÁNÍ

postpress, technologie

KAŠÍROVÁNÍ

Kašírování (jinak také laminování papírem, olepování, potahování, …) je technologie polepování…

více ›

ZUŠLECHŤOVÁNÍ TISKU

postpress, technologie

ZUŠLECHŤOVÁNÍ TISKU

Prostřednictvím nejmodernějších metod zušlechťování vkládáme do tisku osobitost. Zvýrazníme…

více ›

VRTÁNÍ DO PAPÍRU, KARTONU A LEPENKY

postpress, technologie

VRTÁNÍ DO PAPÍRU, KARTONU A LEPENKY

Polygrafická výroba se dnes skládá z celé řady dílčích operací, z nichž jednou je i vrtání do…

více ›

JAKÉ DRUHY KNIŽNÍCH VAZEB ZNÁTE?

postpress, taháky, knižní vazba

JAKÉ DRUHY KNIŽNÍCH VAZEB ZNÁTE?

MĚKKÉ VAZBY Vazba V1 s drátěnými skobkami V1 – sešitová brožura šitá. V2 – lepená, tzv.…

více ›

LOGIK, S.R.O.

Společnost LOGIK patří mezi největší tiskárenské komplexy na území České republiky s rozsáhlými možnostmi v oblasti publikací a vizuální komunikace. Mezi prvními tiskárnami v České republice jsme prokázali shodu zavedeného integrovaného systému s nově vydanými normami ČSN EN ISO 9001:2016 a ČSN EN ISO 14001:2016. Platnost těchto osvědčení se týká nejen obecných polygrafických procesů, ale i nákupu a prodeje, vývoje a konstrukce obalů a stojanů, kompletních grafických služeb, přípravy dat a kalibrace CTP. Zodpovědný přístup k životnímu prostředí dokládají certifikáty FSC a PEFC.

TOP