POZNÁTE, ZDA JE KNIHA VÁZANÁ, NEBO BROŽOVANÁ?

taháky, knižní vazba

POZNÁTE, ZDA JE KNIHA VÁZANÁ, NEBO BROŽOVANÁ?

Potisknout papír pomocí nejmodernějších tiskových strojů je pouze jeden z úkolů každé tiskárny. Neméně důležité je dát zákazníkům na výběr široké spektrum následného zpracování, protože bez něj je tiskovina „jen“ potištěným papírem. Strojová vazba přitom nabízí doslova symfonii pokročilých technologií. V tomto článku vám představíme tři základní typy vazeb – V1, V2 a V8. Každá z nich je vhodná na něco jiného a každá má samozřejmě své limity.
VÉ JEDNIČKA je nejrozšířenějším druhem měkké vazby

Pro měkkou vazbu V1 (sešitová vazba na skobičku) máme ve společnosti LOGIK k dispozici dvě kompletně automatické linky, a v tomto ohledu tak máme dostatečnou kapacitu pro jakékoliv náklady. Na linku v plném zápřahu je hezký pohled. Z jednotlivých věží se odebírají naskládané bloky listů a snášejí se do sebe. Blok listů se vloží do jednou rýhované obálky z tužšího papíru (nebo podle zadání) a pak jsou společně doslova prošity drátem, který je z obou stran zastřihnut a ohnut – skobky sice vypadají jako z kancelářské sešívačky, ale vězte, že rychlost šití je v tomto případě mnohem, mnohem vyšší. Svěřit se technice je při této příležitosti výrazně efektivnější než manuální šití.

Prezentace společnosti LOGIK sešitá vazbou V1

Tři volné hrany publikace jsou následně oříznuty a brožura je hotová. Ploché spony je možné alternativně nahradit sponami s oky, pokud je tiskovina určena ke vložení do šanonu. Vazba V1 má také svou normu, konkrétně ON 88 3750. Ta stanoví, že maximální dovolený rozsah pro měkkou vazbu V1 je 60 listů (120 stran) u papíru gramáže max. 70 g/m2, u vyšších gramáží pak 44 listů (88 stran). Počet skobek na sešití se dle normy řídí formátem:

– do A6 1–2 skobky,
– A6 až A5 2–3 skobky,
– pro větší formáty 2–4 skobky.

Díky zkvalitnění dostupných materiálů a výrobních postupů již tyto hodnoty nejsou dogmatem a je možné je překročit.

Paperbacková VÉ DVOJKA

Pro knižní vazbu V2 máme k dispozici dokonce jeden z nejrychlejších strojů, jaké jsou v České republice v provozu. Kapacita této linky je těžko představitelných 12 000 ks/hod., tedy zhruba 3,5 publikace za vteřinu.

A jak V2 vypadá? Blok listů je poskládán ze složek nebo jednotlivých listů snesených za sebou. Ty jsou po jemném odfrézování slepeny ve hřbetě disperzním tavným nebo PUR lepidlem a vloženy nebo zavěšeny do měkké papírové obálky a následně po třech stranách oříznuty.


Lepená vazba V2

Použití lepené vazby V2 je ideální například pro vícelistové časopisy a katalogy, včetně těch luxusních. Za optimální objem se považuje rozsah od 88 vnitřních stran. Kromě tradiční vazby V2 existují i speciální typy, například opatřené tvrdým přebalem vazby (hardcover), V2 s klopou a další.

Vazba V8, poctivá šitá vazba s tvrdými deskami

Listy jsou v bloku knihy nejenom slepeny, ale také prošity nití. Jedná se o nejpevnější knižní vazbu. Díky prošitým složkám tvořeným z dvoulistů je možné vždy plnohodnotné rozevření knihy. Knihu lze opatřit lacetkou (barevnou stužkou, kterou si můžete označit stranu, kam jste dočetli) a papírovým přebalem. Umíme také na hotovou knihu vyrobit kartonovou krabici – s potiskem či bez něj.

Kniha Jakuba Ludvíka v pevné vazbě V8 s papírovým přebalem a ochrannou krabicí

SKLÁDÁNÍ

Atraktivní firemní a další publikace je ale možné vytvářet i bez využití vazby. Odpověď má jméno skládání a spočívá opravdu ve skládání archu potištěného materiálu. Skládání (běžně nazývané falcování) následuje většinou jako první navazující knihařská operace po tisku. Na falcovačce pro formát B1 dokážeme podle plošné hmotností materiálu zpracovat při vstupní šíři 820 mm až 14 lomů. Asi nejznámějším artiklem ze skládaného papíru jsou turistické a další mapy nejrůznějších formátů a účelů. Každý, kdo turistickou mapu někdy držel v ruce, ví, že složit ji zpět do kapesního formátu vyžaduje obvykle několik pokusů. A přitom je to zdánlivě tak jednoduché. Alespoň když to dělá skládací linka, kterých máme ve společností LOGIK hned osm. Ale mapa není jediným skládaným formátem. Variant existuje velká řada – například pro jídelní lístky, nejrůznější letáky, pozvánky, oznámení, … Na nejčastější způsoby skládání tiskovin se podívejte na obrázek.
Napište nám:

print@log.cz

Volejte nám:

+420 270 004 398


ZADÁVÁNÍ ZAKÁZEK

taháky, prepress

ZADÁVÁNÍ ZAKÁZEK

Co by měla obsahovat správná objednávka tiskových služeb? • Identifikační údaje zákazníka (jméno…

více ›

DRUHY PAPÍRU

taháky

DRUHY PAPÍRU

Na různé druhy tiskovin používáme papíry s různými vlastnostmi. Pokud potřebujete levně vyrobit…

více ›

KOLIK BUDE ZAKÁZKA VÁŽIT?

taháky, logistika

KOLIK BUDE ZAKÁZKA VÁŽIT?

Pokud si chcete vypočítat celkovou hmotnost tiskové zakázky a podle toho například určit, jak…

více ›

ROZMĚROVÉ FORMÁTY PAPÍRU A OBÁLEK

taháky

ROZMĚROVÉ FORMÁTY PAPÍRU A OBÁLEK

Existuje mnoho standardních formátů papíru. Některé jsou standardizovány nějakou mezinárodní…

více ›

VLASTNOSTI PAPÍRU

taháky

VLASTNOSTI PAPÍRU

Papír má čtyři základní parametry, kterým je dobré při výběru nejvhodnějšího tiskového média…

více ›

JAK SE TO DĚLÁ ANEB VÝROBA PUBLIKACE

taháky

JAK SE TO DĚLÁ ANEB VÝROBA PUBLIKACE

Pouť libovolné publikace tiskovým procesem až po finální použití je poměrně dlouhý proces,…

více ›

MANUÁL ZÁKAZNÍKA

taháky, prepress

MANUÁL ZÁKAZNÍKA

Potřebujete se zeptat na něco ohledně tisku nebo vysvětlit odborný polygrafický termín, který zde…

více ›

taháky, POP/POS, stojany

POP, nebo POS? Co je pro vaši značku lepší?

Maloobchodní vystavení hrají v podnikání velkou roli. V tomto článku se dozvíte, které…

více ›

LOGIK, S.R.O.

Společnost LOGIK patří mezi největší tiskárenské komplexy na území České republiky s rozsáhlými možnostmi v oblasti publikací a vizuální komunikace. Mezi prvními tiskárnami v České republice jsme prokázali shodu zavedeného integrovaného systému s nově vydanými normami ČSN EN ISO 9001:2016 a ČSN EN ISO 14001:2016. Platnost těchto osvědčení se týká nejen obecných polygrafických procesů, ale i nákupu a prodeje, vývoje a konstrukce obalů a stojanů, kompletních grafických služeb, přípravy dat a kalibrace CTP. Zodpovědný přístup k životnímu prostředí dokládají certifikáty FSC a PEFC.

TOP