CTP: DŮLEŽITÝ KROK NA CESTĚ KE KVALITNÍMU TISKU

prepress, tiskárna

CTP: DŮLEŽITÝ KROK NA CESTĚ KE KVALITNÍMU TISKU

Moderní ofset nabízený dnes v tiskárně LOGIK je tradiční představě vzdálen světelné roky. Díky průběžným investicím do nových technologií dnes zákazníci profitují z rychlosti, kvality a v neposlední řadě i ekologie tisku. Jedním z prvků, které k tomu přispívají, je technologie CTP pro přípravu tiskových desek.

Ofsetová technologie pracuje na principu nanášení jednotlivých barev na papír, přičemž k vymezení, kam má být barva na papír nanesena, slouží tiskové desky. Takových desek potřebujete tolik, kolika barvami hodláte tisknout. V LOGIKu máme technologie pro tisk ze dvou, čtyř, pěti a šesti barev plus nanášení laku.

Obvyklá zakázka si tak vyžádá výrobu minimálně čtyř tiskových desek pro černou, modrou, purpurovou a žlutou, případně dalších pro přímé barvy. Starší postup přípravy desek, používaný ještě na přelomu tisíciletí, je známý jako osvit. Jednalo se o velmi zdlouhavou záležitost s velkým potenciálem k chybám.

Z POČÍTAČE NA DESKU

Řešením, které čas na přípravu tiskových desek velmi zkrátilo, byla technologie CTP, což je zkratka pro computer to plate. V krátkosti spočívá v tom, že se data ze souboru, který vytvoří grafik, pomocí specializovaného zařízení přesvítí rovnou na tiskovou desku, a odpadají tak nutné mezikroky. Zakázka je k tisku připravena mnohem rychleji než kdykoliv dříve.

K přenosu motivu na desky pro jednotlivé barvy se používá laseru. V zásadě existují dvě technologie – termální laser a fialový laser. Společnost LOGIK používá k osvitu desek první jmenovanou: PlateRite Ultima 24000 z produkce lídra v tomto segmentu, společnosti Fujifilm.
PlateRite Ultima 24000 umožňuje ve standardním provedení osvit desek ve velkém formátu až do rozměru 1 750 × 1 400 mm, stejně jako standardní osvit malých formátů od 650 × 550 mm (s tovární úpravou). PlateRite Ultima 24000 je třídou sama o sobě – jde o pravé multiformátové CTP zařízení.

POKROČILÁ HLAVA S 512 KANÁLY

Pro vývoj revoluční multikanálové osvitové hlavy byla použita technologie GLVTM, díky které CTP dosahuje pozoruhodně vysokých rychlostí a vysoké kvality osvitu. Špičková osvitová hlava obsahuje 512 individuálních laserových zdrojů (verze S a Z, verze SX obsahuje jednu hlavu s 1 024 lasery, verze ZX obsahuje dvě hlavy po 1 024 laserech), které exponují desku v širokých pruzích a zajišťují tak zařízení PlateRite Ultima 24000 nesrovnatelně vyšší výkon bez újmy na kvalitě osvitu.

AUTOMATICKÉ INLINE DĚROVÁNÍ

S volitelným inline děrováním jsou desky děrovány ještě před upevněním na buben. Inline děrování poskytuje vyšší přesnost registrace než manuální nebo offline děrování a rovněž pomáhá eliminovat chyby obsluhy a urychluje dobu přípravy. K CTP lze instalovat až 10 děrovacích bloků, mezi kterými lze během osvitu volit podle rozměru desky a typu tiskového stroje.

SPOLEHLIVÉ AUTOMATICKÉ ZAKLÁDÁNÍ DESEK

Automatizace je klíčovým prvkem manipulace s deskami velkých formátů. Při konstrukci stroje PlateRite Ultima 2400 byl využit extrémně spolehlivý systém manipulace s deskou. Během transportu nepřijde citlivá vrstva desky do žádného kontaktu, čímž se eliminuje riziko jejího poškození. Volitelný automatický nakladač se čtyřmi kazetami umožňuje mít připraveno až 300 desek až ve čtyřech různých formátech.
Ochranný papír je automaticky odstraněn před naložením desky. PlateRite Ultima 24000 je také vybavena automatickým stolem pro nakládání desek po jednom kuse. Operátor jednoduše položí desku na stůl a zbytek celého procesu je již automatický. Desky jsou předány do procesoru přes volitelný můstek nebo volitelný vykládací stůl.

VYSOCE PRODUKTIVNÍ DUÁLNÍ OSVIT DESEK

PlateRite Ultima 24000 dokáže na bubnu osvítit dvě desky (až do rozměru 1 060 × 1 600 mm) současně. Úspora času na osvitu a manipulaci s deskou tak představuje výrazný nárůst produktivity.

Zdroj: Fujifilm Europe


Napište nám:

print@log.cz

Volejte nám:

+420 270 004 398


CO TO JE PREPRESS?

prepress, tiskárna

CO TO JE PREPRESS?

Anglické slovo „prepress“ znamená „předcházející tisku“. Označením PREPRESS je myšlena příprava…

více ›

správné podklady aneb nejlepší je PDF

prepress, taháky

správné podklady aneb nejlepší je PDF

Pro předání finálních tiskových dat je nejlepší používat formát souboru PDF. Tento formát dokáže…

více ›

Jak připravit tiskové PDF

prepress, taháky

Jak připravit tiskové PDF

DESATERO ÚSPĚŠNÉHO TISKU: PDF by mělo být kompozitní, ne separované, vyhovující specifikacím…

více ›

LOGIK, S.R.O.

Společnost LOGIK patří mezi největší tiskárenské komplexy na území České republiky s rozsáhlými možnostmi v oblasti publikací a vizuální komunikace. Mezi prvními tiskárnami v České republice jsme prokázali shodu zavedeného integrovaného systému s nově vydanými normami ČSN EN ISO 9001:2016 a ČSN EN ISO 14001:2016. Platnost těchto osvědčení se týká nejen obecných polygrafických procesů, ale i nákupu a prodeje, vývoje a konstrukce obalů a stojanů, kompletních grafických služeb, přípravy dat a kalibrace CTP. Zodpovědný přístup k životnímu prostředí dokládají certifikáty FSC a PEFC.

TOP